ks. Jan Czuba

Loulombo, 7 stycznia 1998r.
Drodzy!

Zasypuję Was listami, a Wy... nie wiem, bo tu nadal poczta nie funkcjonuje. Dobrze mieszkać w normalnym kraju, ale zachciało się... Ostatnio, po wojnie, mieliśmy odwiedziny dobrze uzbrojonych bandytów w nocy z soboty na niedzielę, po północy. Zaczęli od sióstr, ale były odważne i nie otworzyły, próbowali otwierać okna i drzwi, ale nie dali rady, a siostry zaczęły się bardzo głośno modlić. Odstąpili i przyszli do mnie. Pies zaczął szczekać, a ci zabrali się od razu za moje drzwi od biura parafialnego. Obudziłem się i zrozumiałem o co chodzi. Wyskoczyłem z mieszkania z drugiej strony i spuściłem na nich psa. Wtedy rozpoczęła się strzelanina. Najpierw pobiegłem „opłotkami” do sióstr, by się coś dowiedzieć, a potem do dzwonu parafialnego. Gdy usłyszeli dzwon, zaczęli biec w moim kierunku i jeszcze raz strzelać z broni maszynowej. Uciekłem znowu przez trawy, posłałem psa wilczura w ich kierunku, itd.

Na głos naszego dzwonu odpowiedzieli też protestanci. Młodzież zaczęła strzelać ze strzelb przy drodze wjazdowej, to ich wypłoszyło do końca. Taki mały prawdziwy western afrykański.

Tęsknię już za wakacjami, ale zdecydowałem się, że trzeba najpierw zamknąć rok katechetyczny, chodzi o sakramenty, a potem do Ojczyzny. Dlatego przyjadę nie wcześniej niż w połowie maja, dobre to dla uczniów i studentów. Uwaga, bo może przyjadę z prawdziwym murzynem, najpierw nasz Biskup diecezjalny, a potem jeden z księży chciałby zobaczyć Polskę. Trzeba Wam szlifować francuski.

Kończąc przesyłam najserdeczniejsze życzenia Noworoczne i Wielkanocne. Poczta tu nadal nie funkcjonuje.

Z modlitwą

ks. Jan
Odpiszcie na adres, może dojdzie przez port oceaniczny, w Point Noire:

Père Gerard Simon
(P. Jan Czuba Loulombo)