ks. Łacny, ks. Jeż, ks. Piotrowski

Fort Rousset, 15 czerwca 1973 r.

Mbote basango na ngai (Witajcie moi księża)
Mama tala, mindele, mindele (Mamo zobacz, biali, biali)

Drodzy Przyjaciele !

Mam nadzieję, że ksiądz biskup chciał abyśmy na początku naszej drogi misyjnej – zanim obejmiemy samodzielnie stacje misyjne – poznali trudy, jakie każdy misjonarz musi pokonać, aby dotrzeć do misji czy do osad ludzkich. Mam na myśli problem ważny – drogi. Aby dotrzeć do stacji misyjnej Fort Rousset, w której mieszka, duszpasterzuje ze swoim wikariuszem ksiądz biskup, które równocześnie jest centrum administracyjnym dla północy Konga, trzeba pokonać z Brazzaville przeszło 550 km drogi, która nazywa się bardzo szumnie (la route nationale nr 2) drogą narodową nr 2. Napisałem trzeba pokonać, ponieważ w warunkach europejskich przejeżdża się lub robi kilometry (jeżeli nie ma korków). Droga ta, która jest, jak nazwa mówi, drugą co do ważności, a jedną łączącą północ kraju z południem, ze stolicą, można porównać z polną drogą, która w okresie pory deszczowej na wielu odcinkach jest trudna do przebycia i łatwo na niej ugrzęznąć na kilka godzin w błocie. Jednym ekonomicznym i zdatnym pojazdem – jest auto terenowe „Land Rover”.

Dnia 28 maja – wystartowaliśmy samolotem linii wewnątrz krajowych – linia Konga Brazzaville de Mekuła – do osady i stacji misyjnej położonej dokładnie na równiku. Mały samolot pasażerski produkcji radzieckiej, obsługiwany również przez pilotów radzieckich, szybował nad sawannami, a potem ukazała się dżungla równikowa poprzecinana rzekami tworzącymi potężne meandry. Na lotnisku spotkanie z siostrami zakonnymi, które udawały się na zasłużony odpoczynek do Europy, a więc „Bonjour et au revoir” – dzień dobry i do widzenia”. Makeue - wizyta w stacji misyjnej i małym seminarium.

Każdy nowo przybywający misjonarz jest jak małe dziecko, trzeba dużo widzieć, słyszeć z tą tylko różnicą, że na początku nie paplać, lecz tworzyć sobie obraz rzeczywistości w której przyjdzie pracować. Z Makeue73 km do Fort Rousset land-roverem w porze suchej 2,5 godz. Mijając „les villages” - wioski, tam, gdzie byli chrześcijanie, mogliśmy słyszeć słowa – Mbote basange na ngai – dzień dobry – witajcie moi Ojcowie i widzieć błyskające białe oczy i ukazujące się w ustach zęby wyrażające życzliwy uśmiech poparty gestem dłoni.

Dzieci bardziej przyzwyczajone do widoku białych wołały „Mama, kola mindele, mindele” – inne pierzchały chroniąc się w ciemnych lepiankach.

Chciałbym zaznaczyć, że „les villages” – wiosek nie można porównać z europejskimi. Najczęściej jest to plac wokół którego zgrupowano kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt lepianek wykonanych z bambusa i gliny, pokrytych sitowiem. W bogatszych wioskach można spotkać domki z suszonej gliny pokryte blachą. Każda bowiem stacja misyjna była równocześnie pionierem postępu społecznego. W najbliższe święto po przyjeździe czyli Wniebowstąpieniu, Mszę św. koncelebrowano w języku francuskim – a więc pierwsze spotkanie z chrześcijanami tej stacji misyjnej. Na początku Mszy św. przywitanie w następujących mniej więcej słowach: w imieniu moich kolegów (Mbote na bino banso) witam was wszystkich. Jesteśmy w waszym kraju dopiero od dwóch tygodni, mogliśmy jednak uczestniczyć w uroczystościach w Brazzaville na stadionie Ebeue podczas waszego święta narodowego i składać hołd Waszemu pierwszemu kardynałowi i widzieć udział Waszych braci w życiu religijnym Kościoła.

Kim jesteśmy? Księża z Polski. To jest z kraju w Europie, liczącym mniej więcej 32 mln ludzi, położonym między Związkiem Radzieckim i Niemcami Rep. Dem.(tylko wykształceni Kongijczycy orientują się, innym to wyjaśnienie nic nie mówi. Trzeba dodać następnie: w naszym kraju jest system socjalistyczny, lecz 90% to chrześcijanie (tu robią wielkie oczy), ponieważ postęp społeczny, materialny to nie wszystko, konieczny jest postęp duchowy. Sam Pan nasz Chrystus to podkreślał mówiąc: Naila, Becelo Benci (14,6) „Ja jestem Droga, Prawda i Życie).

My pragniemy pracować z Wami i dla Was, aby osiągnąć wspólnie naszą ojczyznę w niebie, aby żyć po śmierci rzeczywiście z Chrystusem Zmartwychwstałym. To co uderza każdego przybywającego, że uczestniczący we Mszy św. biorą żywy udział w liturgii, szczególnie w śpiewie, który bardzo lubią z udziałem „tam-tamów” i innych dziwacznych instrumentów, których nazw jeszcze nie znamy.

Po Mszy św. niespodzianka – chrześcijanie czekają aby nas przywitać, zwłaszcza grupa młodzieży. Po kilku słowach powitania przez prezesa komitetu parafialnego, młodzież zaczyna śpiewać i tańczyć w rytm „tam-tamów”, zapraszając nas do tańca. Na poczekaniu układają słowa do znanych im melodii, wyrażając radość z przybycia nowych misjonarzy. Zaproszenie ponawiają. Co robić, pytamy się doświadczonego misjonarza stojącego obok mnie. Nie ma rady, trzeba zaproszenie przyjąć – pada odpowiedź. Masz, aleś się dostał. Próbowaliśmy uchwycić rytm – jak to wyglądało nie wiem – dobrze, że nie patrzyliśmy jako obserwatorzy. Musimy dodać, że na ogólną liczbę w każdej misji tylko niewielka grupa to chrześcijanie.

Pozwólcie, że zakończymy nasz list słowami św. Pawła do Tesaloniczan: Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu, zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest ten, który was wzywa, On to tego dokona. Bracia: módlcie się także za nas, za kongijskich chrześcijan i przyszłych katechumenów.

Wasi współbracia i misjonarze z Konga
Listy tarnowskich misjonarzy z diecezji Fort Rousset
Biuletyn Wyższego Seminarium Duchownego, Tarnów 1975 r., s.49-51.