OBCHODY XVI ROCZNICY ŚMIERCI KS. JANA CZUBY W BRAZZAVILLE

Od 16-tu lat, tutaj na Plateau des 15 ans (dzielnica Brazzaville), w parafii Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia, biskupi i kapłani z kongijskich diecezji, siostry zakonne i wierni łączą się wspólnie na modlitwie w dniu 27 października, w dniu śmierci śp. ks. Jana Czuby, zamordowanego w Loulombo w czasie wojennej zawieruchy w 1998 roku. Co pięć lat uroczystości odbywają się w Loulombo przy grobie ks. Jana, a w pozostałe lata w naszej parafii w Brazzaville.
Tym razem, pod nieobecność arcybiskupa Brazzaville z powodu choroby i biskupa Kinkala, przebywającego w Rzymie na synodzie biskupów, modlitwie przewodniczył znany wielu wiernym w diecezji tarnowskiej biskup Bienvenu Manamika, biskup nowo powstałej diecezji w Dolisie. Towarzyszyli mu: abp Jan Romeo Pawłowski – nuncjusz apostolski, bp Yves Monot z Ouesso, bp Jan Gardin – Impfondo oraz dwudziestu księży z różnych diecezji Republiki Konga, w tym dwóch wikariuszy generalnych: z diecezji Brazzaville i Kinkala. Wspólną modlitwę dziękczynną za życie i dzieła ks. Jana Czuby dzieliło z nami pięćdziesiąt sióstr zakonnych, w tym polskie siostry józefitki i spora grupa wiernych z wielu diecezji.
Biskup Bienvenu w swojej homilii podkreślił wartość daru życia, który złożył
Ks. Jan Czuba będąc wiernym sługą Jezusa. Powrócił też do słów, które ks. Jan napisał do ks. Andrzeja Kurka – «zostaję na miejscu do końca», proponując każdemu z nas refleksję, o jaki koniec ks. Janowi chodziło. Ksiądz biskup przywołał świadectwo ks. Bernarda Kissakolo, wikariusza z Mindouli, ktory wyjechał z misji dwa dni przed śmiercią ks. Jana.
Ks. Bernard mówił : «Przez moim odjazdem wziąłem na bok ks. Jana i zacząłem go przekonywać ze wyjazd z misji jest konieczny, ponieważ niebezpieczeństwo jest coraz większe. Odpowiedział mi tylko : «Nie bądź przeszkodą dla mojej misji». Wobec tak sformułowanego protestu, nie miałem już więcej argumentów».
Celebracja najświętszej Eucharystii zakończyła się wspólnym spotkaniem kapłanów, sióstr i świeckich z rady parafialnej w sali św. Wincentego a Paulo.

Ks. Bogdan Piotrowski, proboszcz parafii

Wydział Misyjny Diecezji Tarnowskiej, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 014/63-17-370; fax 014/63-17-379;